Před a při masáži

Klient přichází na masáž cca 1–2 hod. po jídle, případně po malé svačince, nikoli hned po velkém jídle nebo hladový. Obojí by mu narušovalo příjemné prožívání masáže.

Masáž je dialog – klient se s terapeutem dohodne, co udělat pro to, aby se cítil pohodlně, bezpečně, komfortně, vyhovovalo mu prostředí, hudba, teplota, jeho poloha na lehátku. Pak teprve může dojít k uvolnění.

Při masáži se jedná o jemné, lehké, pečující doteky, při kterých dochází k hlubokému uvolnění, někdy až ke stavu podobnému vydatnému spánku. Některé se provádí přímo na kůži (s olejem nebo bez oleje), při jiných působíme dotekem přes oblečení. Terapeut je nositelem harmonie a ta se při masáži přenese na klienta.

Klient může v bezpečném prostředí prožívat návrat k různým pocitům z průběhu svého života i z dětství.

Někdy přichází úleva okamžitě, někdy se mohou v rámci úzdravného procesu přechodně objevit méně příjemné stavy, které ale záhy odezní. Po narušení nebo rozpuštění blokády začnou energie a lymfa proudit tam, kde byly usazené škodliviny, toxické zbytky stresových reakcí nebo nepatrné infekce. Na jejich vyplavení tělo zareaguje různě – nachlazením, chřipkou, kašlem, rýmou, oparem, únavou, plačtivostí, náladovostí, bolestí hlavy, svalovou bolestí… Naše moudré tělo si tímto bere čas na regeneraci a je dobré ho vyslyšet, respektovat a být na sebe hodný. V rámci možností si vyhovět.

Po skončení terapie zůstává klient odpočívat na lehátku – tzv. zažívá, a to min. 10 minut.

Nejen v den masáže, ale i několik dní poté, je dobré zvýšit příjem tekutin, aby se uvolněné škodliviny vyplavily z těla co nejrychleji. Pokud je to možné, tak i více odpočívat.