Setkávání s mindfulness – jaro 2023

Co je to mindfulness? Ve své podstatě se jedná o umění být tady a teď. Je také velmi praktickým způsobem, jak změnit svůj život k lepšímu. Do češtiny se překládá jako všímavost, bdělost, bdělá pozornost nebo také plné uvědomování.

Mindfulness je technika, která nás učí, jak se soustředit na přítomný okamžik a přijmout ho bez soudů a kritiky. Představuje jednoduchý způsob, jak trénovat naši pozornost v tom, co se děje tady a teď, a to laskavě, bez hodnocení a posuzování. Obsahuje jemné úsilí neustále věnovat pozornost tomu, co prožíváme.

Na mindfulness je krásná její jednoduchost. Když ji procvičujeme, děláme úplně obyčejné věci – dýcháme, uvědomujeme si svoje tělo, myšlenky, to, co děláme, pracujeme jen sami se sebou. Nemusíme přijímat žádné názory nebo se učit nějaká fakta. Využíváme jen sami sebe a svou přirozenost. Učíme se být pozorovatelem sami sebe, svých myšlenek, reakcí, pocitů. Všímavost nás dokáže vytrhnout ze zvyku ztrácet se v myšlenkách, které se většinou týkají minulosti nebo budoucnosti. Rozvíjí schopnosti a dovednosti, které dokážou přinést do našeho života větší životní pohodu, radost a zredukovat stres.

Studie ukazují, že mindfulness má řadu přínosů pro naše zdraví a pohodu. Mindfulness pomáhá snižovat stres a úzkost, zvyšuje emocionální odolnost, zlepšuje spánek, posiluje imunitní systém a zlepšuje náladu 😊

Cíle mindfulness:

  • Rozvíjení schopnosti odstupu, nadhledu, nezúčastněného pozorovatele
  • Zklidnění mysli
  • Radostnější, svobodnější, vědomější prožívání každého dne
  • Přijímání věcí a života tak jak jsou
  • Být pozorností přítomen ve svém těle
  • Nepodléhat automatickým návykovým myšlenkovým pochodům a reakcím
  • Nehodnotit, neposuzovat
  • Schopnost zaměřit pozornost a udržet ji u činnosti, kterou vykonáváme nebo se k ní opakovaně a trpělivě vracíme – kultivujeme soustředění
  • Posílení schopnosti všímat si, vnímat své tělo, přijímat, soucítit, být laskavý, nereagovat hned nebo vůbec
  • Laskavý, trpělivý, hravý, zvídavý postoj bez hodnocení a posuzování ve všech oblastech života

Jon Kabat Zinn (emeritní profesor medicíny na Massachusettské univerzitě, průkopník mindfulnes) řekl, že vnímá mindfulness jako zamilovanost – do života, skutečnosti a představivosti, do krásy naší vlastní bytosti, do našeho srdce, těla, mysli a do světa.

Už několik let se o oblast všímavosti zajímám a začleňuji ji do své práce. Nedávno jsem zjistila, že téměř vše, co na svých kurzech předávám, by se dalo nazvat somatic mindfulness (tělesná všímavost). Vyvrcholením mého vzdělávání v této oblasti a zároveň jedním z mých splněných snů je účast v roční akademii mindfulness s velmi inspirativní skupinou žen, pod laskavým, veselým a moudrým vedením Kasia Korda.

Mindfulness mi dává veliký smysl. Dokáže udělat náš život laskavějším, pomalejším, vědomějším a radostnějším. Techniky jsou velmi jednoduché, stačí jediné – praktikovat je 😊

Na celodenním kurzu se budeme věnovat nácviku jednoduchých technik, které se dají snadno zapojit do každodenního života. Budeme se učit kotvit se v přítomnosti svým dechem, všímat si svého těla i myšlenek, dívat se na věci a situace nově, začátečnicky, se zvědavostí a bez očekávání.

Praktické informace

Pro koho:
Pro každého od 18 let bez jakýchkoliv akutních potíží.
Kurz je veden jako seberozvojový a sebepoznávací seminář.

Kdy:
Cvičení se koná každý čtvrtek od 13. 4. 2023 do 1. 6. 2023, vždy v čase 16:15-18:15.

Místo:
Studio Spirit, Karlovo nám. 46, Třebíč
Horní strana Karlova náměstí (vlevo od Národního domu). Skleněnými dveřmi projdete průchodem a dvorem do společného suterénu budovy a po schodech, které najdete na pravé straně vyjdete do prvního poschodí.

Co s sebou:
Doporučuji pohodlné, volné, vrstvené, teplé oblečení, teplé ponožky, v prostoru je sice příjemně, ale může přijít pocit chladu. Deky a karimatky jsou na místě, ale můžete si přinést i svoje, pokud chcete. Pití v uzavíratelné láhvi, psací potřeby na případné poznámky.

Cena:
Cena je 2000 Kč za všech 8 lekcí.

Místo na kurzu Vám rezervuji po potvrzení přihlášky. Platbu celkové ceny kurzu můžete provést na místě platební kartou nebo v hotovosti, případně převodem nejpozději tři dny předem konáním první lekce na účet 2300387699 / 2010 (do zprávy pro příjemce prosím napište své jméno a datum nebo název akce).

Pokud budete chtít rezervaci z jakýchkoliv důvodů zrušit, dejte mi prosím vědět co nejdřív, abych mohla volné místo nabídnout jinému účastníkovi.

Rezervace

Účastnice:

Rezervuji místo: Obsazeno.
Cena:
Povinné souhlasy:
Odběr novinek:
Prosím, seznamte se s mými pravidly pro přihlašování na kurzy a se zásadami zpracování Vašich osobních údajů. Děkuji.
Volná místa.

Sdílení

Prosím, sdílejte tuto stránku a dejte tak o kurzu vědět svým kamarádkám, známým! Díky.

Zajímá Vás tato akce, ale nemůžete se zúčastnit?

Přihlaste se k zasílání pozvánek na plánované akce do Vaší mailové schránky.

Odesláním vaší emailové adresy souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.