Psoas – sval duše – uvolněná bedra

M. (musculus – lat. sval) psoas major (česky velký sval bederní), je částí m. iliopsoas (sval bedrokyčlostehenní). Začíná na posledním hrudním a všech bederních obratlech a upíná se na horní část stehenní kosti.

Jako jediný propojuje horní a spodní polovinu těla, proto je důležitý pro stabilizaci trupu. Bývá označován za “most propojující nebe a zemi” – v těle hlavu, srdce, ledviny, pánev a dolní končetiny.

Svou polohou přímo ovlivňuje stav bederní páteře a bránice. Má vliv na pozici celých dolních končetin i chodidel, pohyblivost hrudní a krční páteře a pohyby paží nad hlavou. Uvolněný psoas podporuje správné nastavení beder a masíruje okolní orgány(ledviny na něm přímo leží) a svaly při každém kroku.

V dnešním hektickém životním stylu ztrácíme kontakt s tělem a propojení mezi tělem a emocemi.Z emočního pohledu bývá psoas označován za “posla zpráv” a “sval duše”. Patří k nejhlubším svalům v našem těle a je propojen s vývojově nejstarší částí našeho mozku – s plazím mozkem. Díky tomu je bez našeho vědomí ovlivňován primárními instinkty – vyčerpává ho pocit ohrožení, napětí, nebezpečí, strachu o přežití nebo naopak vyživuje pocit bezpečí, důvěry a klidu. Jeho horní část v sobě nese téma integrity, sebeprosazení a výživy. Dolní část souvisí s trávením, sexualitou a uzemněním.

Péče o naše hluboké vnitřní svaly – psoas – je spíše hraním si, znovuobjevováním našich vnitřních prostor a prožitků, nasloucháním, vedením pozorností do těla, navazováním kontaktu a komunikace s tělem. Navracení “šťavnatosti” skrze pomalý vědomý pohyb, pozornost, ozvučený dech, ticho a klid.

Průkopnicí práce s tímto bedernim svalem je Liz Koch z USA – zabývá se jím už více než 40 let. Do České republiky přivezla její práci před dvaceti lety Michaela Cusanová. Podle jejich poznatků reaguje psoas na neustálé napětí a přemíru informací kolem nás tím, že ztrácí svou pružnost, “šťavnatost“, vysychá, je vyčerpaný, v přeneseném smyslu i náš život ztrácí “šťávu”. Z toho důvodu má velmi sníženou schopnost uvolnění. Proto v některých případech nepomáhá klasické cvičení, protahování a posilování.

Jsem velmi vděčná, že po absolvování lektorského kurzu Školy bederních svalů mohu jejich i své nadšení pro psoas a jeho poselství předávat dál.

Práci s bederními svaly nabízím formou celodenního skupinového kurzu nebo individuálních lekcí.