Schmittovy masáže

Růst a vývoj je pouze tam, kde je prostor pro dění se. Prostor pro dění se je pouze tam, kde je uvolnění. Uvolnění je pouze tam, kde proudí dech.
L. Schmitt

Zakladatelem těchto masáží byl německý lékař a fyzioterapeut Dr. Ludwig Schmitt. V rámci své profese se začal zajímat o jógu a meditaci a souvislosti mezi fyzickými a psychickými procesy.

Integrace dechu a těla

Dr. Schmitt začal využívat dýchání k podpoře přirozených léčivých sil těla, uvolnění chronických stavů bolesti, ke zmírnění fyzického i psychického napětí a k ovlivnění funkcí vnitřních orgánů přes reflexní zóny. Postup masáže je řízen výdechem, s jehož pomocí se směřuje k uvolnění bloků v těle.

Integrující masáž vychází z poznatku, že opakované stresy a nevyřešené problémy, jsou příčinou zvýšeného svalového napětí v určitých svalových skupinách. Tím se zadržuje či blokuje fyziologické dýchání, dechový pohyb a tím i proudění energie.

Blokády vedou k omezení volného pohybu a dýchání, je ztížen přenos živin, kyslíku a dalších důležitých látek k buňkám a je negativně ovlivněno odstraňování zplodin a škodlivin.

Projevy takovýchto bloků jsou různé, od špatného držení těla, přes chronické bolesti, těžkosti s oplodněním, oslabení imunitního systému, k pocitům úzkosti, strachu, nebo pouhého nepříjemného pocitu.

Práce s tělem podpoří přirozenou tělesnou cirkulaci, zaktivuje sebeléčivé schopnosti a nastolení rovnováhy.

Jakmile člověk pocit rovnováhy zažije, začne se v něm cítit pohodlně a tak sám sobě zkomplikuje návrat do předchozího nepřirozeného stavu.

Provádím tyto techniky dle Dr. Schmitta:

  • Masáž zad
  • Masáž hrudníku
  • Masáž břicha
  • Masáž na stranách těla (vhodná i pro těhotné)
  • Masáž okolí lopatky