Setkání s mindfulness celodenní kurz 1. 4. 2023

Tento kurz se konal v Třebíči dne 1. 4. 2023. Aktuální připravované kurzy a cvičení najdete na stránce Seznam aktuálních akcí.


Co je to mindfulness? Ve své podstatě se jedná o umění být tady a teď. Je také velmi praktickým způsobem, jak změnit svůj život k lepšímu. Do češtiny se překládá jako všímavost, bdělost, bdělá pozornost nebo také plné uvědomování.

Mindfulness je technika, která nás učí, jak se soustředit na přítomný okamžik a přijmout ho bez soudů a kritiky. Představuje jednoduchý způsob, jak trénovat naši pozornost v tom, co se děje tady a teď, a to laskavě, bez hodnocení a posuzování. Obsahuje jemné úsilí neustále věnovat pozornost tomu, co prožíváme.

Na mindfulness je krásná její jednoduchost. Když ji procvičujeme, děláme úplně obyčejné věci – dýcháme, uvědomujeme si svoje tělo, myšlenky, to, co děláme, pracujeme jen sami se sebou. Nemusíme přijímat žádné názory nebo se učit nějaká fakta. Využíváme jen sami sebe a svou přirozenost. Učíme se být pozorovatelem sami sebe, svých myšlenek, reakcí, pocitů. Všímavost nás dokáže vytrhnout ze zvyku ztrácet se v myšlenkách, které se většinou týkají minulosti nebo budoucnosti. Rozvíjí schopnosti a dovednosti, které dokážou přinést do našeho života větší životní pohodu, radost a zredukovat stres.

Studie ukazují, že mindfulness má řadu přínosů pro naše zdraví a pohodu. Mindfulness pomáhá snižovat stres a úzkost, zvyšuje emocionální odolnost, zlepšuje spánek, posiluje imunitní systém a zlepšuje náladu 😊

Cíle mindfulness:

 • Rozvíjení schopnosti odstupu, nadhledu, nezúčastněného pozorovatele
 • Zklidnění mysli
 • Radostnější, svobodnější, vědomější prožívání každého dne
 • Přijímání věcí a života tak jak jsou
 • Být pozorností přítomen ve svém těle
 • Nepodléhat automatickým návykovým myšlenkovým pochodům a reakcím
 • Nehodnotit, neposuzovat
 • Schopnost zaměřit pozornost a udržet ji u činnosti, kterou vykonáváme nebo se k ní opakovaně a trpělivě vracíme – kultivujeme soustředění
 • Posílení schopnosti všímat si, vnímat své tělo, přijímat, soucítit, být laskavý, nereagovat hned nebo vůbec
 • Laskavý, trpělivý, hravý, zvídavý postoj bez hodnocení a posuzování ve všech oblastech života

Jon Kabat Zinn (emeritní profesor medicíny na Massachusettské univerzitě, průkopník mindfulnes) řekl, že vnímá mindfulness jako zamilovanost – do života, skutečnosti a představivosti, do krásy naší vlastní bytosti, do našeho srdce, těla, mysli a do světa.

Už několik let se o oblast všímavosti zajímám a začleňuji ji do své práce. Nedávno jsem zjistila, že téměř vše, co na svých kurzech předávám, by se dalo nazvat somatic mindfulness (tělesná všímavost). Vyvrcholením mého vzdělávání v této oblasti a zároveň jedním z mých splněných snů je účast v roční akademii mindfulness s velmi inspirativní skupinou žen, pod laskavým, veselým a moudrým vedením Kasia Korda.

Mindfulness mi dává veliký smysl. Dokáže udělat náš život laskavějším, pomalejším, vědomějším a radostnějším. Techniky jsou velmi jednoduché, stačí jediné – praktikovat je 😊

Na celodenním kurzu se budeme věnovat nácviku jednoduchých technik, které se dají snadno zapojit do každodenního života. Budeme se učit kotvit se v přítomnosti svým dechem, všímat si svého těla i myšlenek, dívat se na věci a situace nově, začátečnicky, se zvědavostí a bez očekávání.

Praktické informace

Pro koho: Pro každého od 18 let bez jakýchkoliv akutních potíží.
Kurz je veden jako seberozvojový a sebepoznávací seminář.

Kdy: sobota 1. 4. 2023, 10:00-17:00
Přestávka na oběd kolem 13. hodiny, je možné využít místních restaurací případně zůstat na místě. Po kurzu je dobré mít čas na vstřebání prožitků a zážitků, nikam nespěchat.

Místo: Studio Spirit, Karlovo nám. 46, Třebíč
Horní strana Karlova náměstí (vlevo od Národního domu). Skleněnými dveřmi projdete průchodem a dvorem do společného suterénu budovy a po schodech, které najdete na pravé straně vyjdete do prvního poschodí.

Parkování:
Pokud přijedete autem, můžete zaparkovat na některém z placených parkovišť v centru Třebíče. V sobotu jsou parkoviště placená jen do 11:00, takže bude stačit lístek na 2 hodiny.
Doporučuji využít tato placená parkoviště:

 • Parkoviště Karlovo nám. (cca 100 m), 80 Kč za 2 h
 • Parkoviště Komenského nám. (cca 270 m), 80 Kč za 2 h
 • Parkoviště V. Nezvala (u autobusového nádraží, cca 450 m), 30 Kč za 2h

Velké bezplatné parkoviště se nachází u nemocnice (Purkyňovo nám.) a je vzdálené cca 1100 m.

Co s sebou:
Doporučuji pohodlné, volné, vrstvené, teplé oblečení, teplé ponožky, v prostoru je sice příjemně, ale může přijít pocit chladu. Deky a karimatky jsou na místě, ale můžete si přinést i svoje, pokud chcete. Pití v uzavíratelné láhvi, psací potřeby na případné poznámky.

Cena: 1400 Kč
Místo na kurzu Vám rezervuji po potvrzení přihlášky a po zaplacení zálohy. Záloha na tuto akci je 400 Kč. Zálohu prosím uhraďte co nejdříve převodem na účet 2300387699 / 2010 (Fio banka), do zprávy pro příjemce prosím napište své jméno a datum nebo název akce. Platbu zbývající ceny můžete provést na místě platební kartou nebo v hotovosti, případně převodem na účet nejpozději tři dny předem konáním akce.

Pokud budete chtít rezervaci z jakýchkoliv důvodů zrušit, dejte mi prosím vědět co nejdřív, abych mohla volné místo nabídnout jinému účastníkovi.

Rezervace

Tento kurz se již konal, není možné se na něj přihlásit. Jestli Vás tento kurz zaujal a chcete být mezi prvními informováni o dalších akcích, přihlašte se k zasílání pozvánek. Můžete si také prohlédnout seznam aktuálních akcí.

Sdílení

Prosím, sdílejte tuto stránku a dejte tak o kurzu vědět svým kamarádkám, známým! Díky.

Zajímá Vás tato akce, ale nemůžete se zúčastnit?

Přihlaste se k zasílání pozvánek na plánované akce do Vaší mailové schránky.

Odesláním vaší emailové adresy souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.